Milí farníci, všichni jsme se zatajeným dechem sledovali tragické události na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Naší odpovědí na tak agresivní ďábelskou činnost ať je obnovení důvěry v Boží moc, velikost a lásku, a také vzájemná solidarita, pomoc, konání dobrých skutků, modlitba … Mše sv. za oběti bude jednak dnes (pátek 22. 12.) v 18 hod. a také na Štědrý večer (24. 12.) ve 24 hod.

Spojme se také v modlitbě se všemi křesťany a se všemi lidmi dobré vůle v naší zemi zítra (v sobotu 23. 12.) v pravé poledne. V Nymburce po delší době zazní zvony i z kostela sv. Jiljí a po té v městském rozhlase bude hlášení, které jsme dnes narychlo utvářeli čtyři duchovní křesťanských církví. Protože ne všichni ho budou moci uslyšet, tak zde je jeho text:

Milí spoluobčané, dámy a pánové, v čase příprav na Vánoce, jsme byli tento čtvrtek všichni otřeseni, tragickou střelbou v centru Prahy. Vyjádřeme společně úctu k obětem a solidaritu s pozůstalými chvilkou ticha, a kdo chcete tak i krátkou modlitbou spolu se mnou:

Otče náš, jenž jsi na nebesích, posvěť se jméno tvé,
přijď království tvé,
buď vůle tvá jako v nebi, tak i na zemi.
Chléb náš vezdejší dej nám dnes
a odpusť nám naše viny, jako i my odpouštíme našim viníkům
a neuveď nás v pokušení, ale zbav nás od zlého.
Neboť tvé je království i moc i sláva navěky. Amen.

Děkuji vám a navzdory různým nesnázím přeji nám všem – pokud možno – pokojné prožiti Vánočních svátků – a to jménem všech duchovních křesťanských církví působících v Nymburce.

Dovolte mi, povzbudit naši naději slovy 4 žalmu:„Mnozí hledí do budoucnosti s otázkou: Kdo nám zajistí lepší časy? Jenom ty, milostivý Bože, jsi naší zárukou, ty nám daruješ lásku a odpuštění.“

A na závěr bych připojil báseň, kterou se včera ráno modlili v Praze studenti pod vedení studentské farářky:

Bůh nečekal, až bude svět připraven,
až bude mezi národy mír.
Přišel, když se chvělo nebe,
a věznění naříkali po svobodě.

Bůh nečekal na vhodnou chvíli.
přišel, když byla veliká, hluboká nouze.
Bůh večeřel s hříšníky a nehleděl na jejich špínu
a vodu proměnil ve víno.

Bůh nečekal na ryzí srdce.
Přišel s radostí do světa poskvrněného hříchem a pochybnostmi.
Do světa podobného tomu našemu,
sužovanému hanebnostmi.

Bůh přišel a Boží světlo nevyhaslo.
Bůh přišel do světa, který nedržel pohromadě,
aby léčil jeho zmatek a zaštítil ho před jeho vlastní hanbou.

Událo se to v tajemství:
Slovo se stalo tělem,
narodil se Stvořitel hvězd.

Nemůžeme čekat, až svět bude zcela zdravý,
abychom zpívali své písně radostným hlasem.
Vždyť Bůh s láskou přišel, abychom sdíleli svůj žal
a dotkli se svých bolestí.
Z toho se těšíme.